Този въпрос сигурно всеки от нас си го е задавал многократно.
Много от хората които са решили да конструират сами своите мебели са се сблъсквали с трудности и с хора които им казват че не е за тях и ,че е много сложно и задължително трябва да се обърнат към специалисти в тази област. Това обаче не е точно тъка.
Ако имате необходимата информация до голяма степен можете сами да си проектирате и конструирате вашето бъдещо обзавеждане.Затова съм решил да разгледам основните етапи от този процес.
Стъпка 1
Взимане на размери на помещението.
Преди да започнете да взимате размери е необходимо да скицирате помещението в план.
Т.е да отбележите схематично стените,вратите, прозорците на помещението като се стремите да запазите съотношението на размерите им /не е задължително разбира се/
Също тъка схемата може да бъде и т.нар. 3d която от своя страна да носи повече информация за помещението:
Тя е малко по трудна за създаване но пък за хората с по добра развита пространствена ориентация не би била проблем. Избора на вида на първоначалната схема на помещението е изцяло Ваш.
Стъпка 2
Начертаване на вече взетите размери в мащаб 1:20
Тази стъпка може да се направи както чрез PC програми тъка и на хартиен носител.
Основните принципи са за спазване на взетите размери и тяхното правилно преизчисляване в споменатия мащаб.По принцип е редно да се работи в см , но не е грешно и в мм.
Целта на тази стъпка е създаването на т.нар. аранжировка /разпределение/ на мебелите и на функционалните зони, както и проектирането на т.нар "ходови линии" /линии които свързват вратите и прозорците в дадено помещение/
Вариантите за разпределението са наистина много, но има и закономерности които е необходимо да се знаят и да се прилагат на практика.Например желателно е пространствата така да се разпределят че да се допират с по-дългите си страни.
Основния принцип при разпределението на функционалните зони е тяхното взаимно преливане и осигуряване на непрекъснат контакт помежду им.